Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Łobudzicach ogłasza nabór dla osób chcących dołączyć do naszej jednostki! Jeśli lubisz dreszczyk emocji, interesujesz się tematyką pożarnictwa i ratownictwa, chciałbyś/chciałabyś pomagać innym – dołącz do Nas!

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej dzielą się na:

członków zwyczajnych,

członków wspierających,

członków honorowych.

Członkiem zwyczajnym OSP może być:

- pełnoletni obywatel polski i cudzoziemiec mający stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie pozbawiony praw publicznych, który złoży na piśmie podanie o przyjęcie do OSP i zostanie przyjęty w poczet członków przez Zarząd OSP,

- niepełnoletni w wieku od 16 do 18 lat, który ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, jeżeli złoży na piśmie podanie o przyjęcie do OSP i zostanie przyjęty w poczet członków przez Zarząd OSP,

- niepełnoletni poniżej 16 lat za zgodą opiekunów ustawowych, jeżeli wyrazi chęć uczestniczenia w realizacji celów OSP i złoży na piśmie podanie o przyjęcie do OSP podpisane przez opiekunów ustawowych i zostanie przyjęty w poczet członków przez Zarząd OSP.

Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna, bez względu na jej miejsce zamieszkania i siedzibę w kraju lub za granicą, która zadeklaruje wspomaganie działalności OSP finansowo lub w innej formie i za swą zgodą zostanie przyjęta przez zarząd OSP.

Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, bez względu na miejsce zamieszkania, szczególnie zasłużona dla ochrony przeciwpożarowej. Godność członka honorowego nadaje i odbiera Walne Zebranie Członków OSP.

<<< Deklaracja OSP .pdf >>>

Procedura przyjmowania nowych członków przez Ochotnicze Straże Pożarne

Aby zostać strażakiem ochotnikiem należy:

Przeczytać statut OSP i zapoznać się z prawami, obowiązkami oraz wymaganiami stawianymi strażakowi ochotnikowi.

Wybrać jednostkę do której chce się wstąpić

Najlepiej wybrać jednostkę znajdującą się w pobliżu zamieszkania – dalsza odległość może uniemożliwić branie czynnego udziału w życiu OSP, np. w wyjazdach do zdarzeń.

Złożyć pisemną deklarację do Zarządu OSP o przyjęcie w poczet członków jednostki.

Uzyskać pozytywną decyzję Zarządu OSP w sprawie przyjęcia.

Cechy strażaka ochotnika

Do najważniejszych cech jakimi powinien odznaczać się strażak ochotnik należy:

• męstwo, odwaga, zdolność do poświęceń, hart, wytrwałość oraz umiejętność działania w trudnych warunkach wymagających napięcia wszystkich sił fizycznych i psychicznych,

• dbałość o prezencję, schludny i estetyczny wygląd,

• podporządkowanie zarządzeniom organów władzy statutowej (na ich wezwanie udzielanie pomocy stosownie do swych uprawnień i możliwości),

• umiejętność i chęć udzielania pomocy znajdującym się w potrzebie,

• świadomość, iż swoim postępowaniem kształtuje opinię społeczeństwa o pożarnictwie,

• szacunek i posłuszeństwo przełożonym i starszym strażakom,

• koleżeństwo wobec starszych jak również wobec podwładnych, młodszych i kolegów.

Jeśli chcesz wstąpić w szeregi druhów z OSP w Łobudzicach wypełnij deklaracje zamieszczoną na naszej stronie internetowej. Wypełniony wniosek dostarcz do Prezesa (dh. Henryk Frątczak) lub Sekretarza (dh. Szczepan Krajda) naszej jednostki. Po zweryfikowaniu kandydatury przez Zarząd zostaniesz poinformowany o decyzji jaką podjął zarząd. Informacje o sposobie rekrutacji udzielamy również mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.