(Informujemy, iż sama jakość materiału filmowego na potrzeby strony internetowej została ograniczona)

 

Polecamy również:

<<< Jubileuszowa galeria zdjęć >>>

<<< Obchody Jubileuszowe 100-lecia >>>

<<< Materiał filmowy z uroczystości Jubileuszowej >>>

 

  W niedzielę 3 czerwca br. mieszkańcy miasta i gminy Zelów oraz zaproszone przybyłe jednostki OSP wzięli udział w uroczystości z okazji upamiętnienia rocznicy 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Łobudzicach. 


  Ochotnicza Straż Pożarna w Łobudzicach powstała wiosną 1918 roku jako parafialna straż ogniowa. Jej założycielem był ówczesny proboszcz tutejszej parafii ksiądz Edward Esman przy współudziale miejscowych rolników. OSP liczyła wtedy 20 członków. Prezesem wybrano ks. Proboszcza Esmana, który funkcję pełnił do 1923 roku. W roku 1925 na placu Siekierskiego i Kałuży wybudowano drewnianą remizę. W latach 1923 – 1925 prezesurę obejmuje Józef Martyniak. W latach 1926 – 1939 prezesuję Władysław Siekierski. Po wybuchu II Wojny Światowej działalność OSP przejmuje okupant hitlerowski, który wprowadza w ramach akcji wysiedleńczej Polaków i kolonizuje wioskę Niemcami a prezesa Siekierskiego zabijają. Po wyzwoleniu w styczniu 1945 roku działalność OSP zostaje reaktywowana przez część założycieli z 1918 roku oraz nowych członków. Prezesem wybrano Władysława Włodarczyka, który to prezesował do 1964 roku. W tym czasie wybudowano nową strażnicę, ze składek strażaków zakupiono samochód strażacki, a w roku 1957 społeczeństwo wsi ufundowało sztandar. W 1964 roku na prezesa wybrano Mieczysława Bonieckiego, który prezesował do 1976 roku. W tych latach dobudowano garaże i zakupiono dwa wozy strażackie. W 1973 roku ze składek strażackich zakupiono plac pod zlewnie mleka jak i wykonano wiele prac przy budowie zlewni. W 1981 roku na Prezesa wybrano Józefa Gawlika, który był prezesem do 1987 roku. Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego nastąpił niesprzyjający okres dla OSP. W 1987 roku na Prezesa wybrano Czesława Krajdę którego prezesura trwała 3 miesiące, nagła śmierć nie pozwoliła na realizację planów. Aktywność OSP Łobudzice została doceniona dzięki pomocy pana Posła Bogdana Bujaka, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Bełchatowie i Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie włączając nas w 2003 roku do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego. 

   Dzielą nas niespełna dwa dni do wielkiego święta strażackiego jakim będą Jubileuszowe obchody 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łobudzicach. Dokładnie cztery lata temu, 1 czerwca obchodziliśmy Jubileusz 95-lecia powstania naszej jednostki. Pracę nad przygotowaniem uroczystości dobiegają praktycznie do końca, przed nami ostatnie szlify i upiększenia naszej strażnicy, za sobą mamy również kilka prób omawiając praktycznie z udziałem strażaków scenariusz.

  Dziękujemy wszystkim zaproszonym jednostką oraz gościom za potwierdzenie udziału w naszej uroczystości. Miejmy nadzieje, iż pogoda nie spłata nam figla i będzie dopisywała piękna pogoda taką jaką mamy przez ostatnie kilka dni.

   W zakładce historia zaktualizowaliśmy zarys historyczny uwzględniając ostatnie minione cztery lata. 

Do zobaczenia w Łobudzicach ;)

Początek uroczystości od godziny 14:00! Plakat uroczystości

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z prac jaką wykonali nasi strażacy.

smile Witamy na naszej stronie internetowej! laughing  Życzymy miłego pobytu. smile

ZELÓW