14 lipca 2018r o godzinie 15:30 na terenie leśnictwa w miejscowości Wola Pszczółecka w gminie Zelów, odbyły się manewry z zakresu prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Organizatorem ćwiczeń był Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie przy współpracy Komendy Powiatowej PSP w Bełchatowie, Komendy Policji w Zelowie, Nadleśnictwem Bełchatów oraz Pogotowiem Ratunkowym W ćwiczeniach zadysponowano 13 zastępów z jednostek KSRG OSP Łobudzice x2, KSRG JOT Zelów x 2, KSRG OSP Pożdżenice x 2, KSRG OSP Kociszew x1, oraz z jednostek OSP Bujny Szlacheckie, Wypychów, Wygiełzów, Grabostów, Sobki, Sromutka, Karczmy, łącznie udział wzięło 90 strażaków z miasta i gminy Zelów.

Głównym celem ćwiczeń było upozorowanie pożaru lasu, udzielenie rannym pierwszej pomocy przedmedycznej, uzyskanie miejsca w celu pozyskania wody z pobliskiego stawu, praktyczne sprawdzenie przygotowania i doskonaleni współdziałania sił, środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, jednostek OSP do prowadzenia działań podczas pożarów lasów. Ćwiczenia odbyły się w trudnych warunkach deszczowo-burzowych koordynowane przez Komendanta Gminnego Związku OSP RP w Zelowie dh. Krzysztofa Kryścińskiego. Całe ćwiczenia zakończyły się dużym sukcesem, jednostki z terenu miasta i gminy Zelów wypełniły swoje założone zadania, nikt na szczęście nie ucierpiał. Obserwatorzy uczestniczący w manewrach pozytywnie ocenili całość planowanego zadania. Ćwiczenia trwały około 3 godziny, zostały objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Zelowa Urszuli Świerczyńskiej. Po zakończeniu ćwiczeń strażacy zostali zaproszeni do OSP Wypychów na ciepły posiłek. Nie zabrakło również innych atrakcji sportowo-rekreacyjnych, po posiłku jednostki mogły zmierzyć się w następujących konkurencjach: wykonanie poprawnego zwijania na czas węża strażackiego W 75, rzut lotką oraz w przeciąganie liny w którym najlepszą jednostką okazała się jednostka z OSP Kurów, drugie miejsce dla OSP Kociszew, trzecie OSP Bujny Szlacheckie.

Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie składa podziękowania wszystkim przybyłym jednostkom za udział w ćwiczeniach ratowniczo-gaśniczych, jednostce OSP Sromutka i Wypychów za przygotowanie ciepłego posiłku dla strażaków, sponsorom firmie KAWIKS Patoki, piekarni TROJANKA oraz WIEWIÓROWSCY, oraz Panu Tomaszowi Jachymkowi za ufundowanie napojów.

Więcej zdjęć dostępne w zakładce <<< Galeria >>>