•   W dniu W dniu 31 października b.r 2019 o godzinie, o 12:17 zostaliśmy zadysponowani do groźnego wypadku samochodu osobowego w Bujnach Szlacheckich. Jadąca od Grabostowa w kierunku Zelowa, młoda osiemnastoletnia kobieta straciła panowanie nad pojazdem, uderzyła w drzewo i zatrzymała się na dachu w rowie. Osiemnastolatka o własnych siłach zdołała wydostać się z samochodu natomiast nieprzytomną pasażerkę dwudziestolatkę wydostał kierowca przejeżdżającego samochodu. Stan zdrowia pasażerki jest ciężki.

     Działania polegały na udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym, oraz zabezpieczeniu miejsca wypadku. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala przez Pogotowie. W akcji ratowniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JRG Bełchatów, OSP Bujny Szlacheckie, Pogotowie x2 oraz Policja x2. Autor zdjęć: b24tv.pl

 •         W dniu 11 października b.r 2019 o godzinie 7:15 zostaliśmy zadysponowani do pożaru restauracji na ulicy Pileckiego w Zelowie. Jednej osobie poszkodowanej w trakcie ewakuacji własnej udzielono kwalifikowaną pierwszą pomoc i zabrano przez pogotowie do szpitala. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów x2, JRG Bełchatów x2, JRG Łask, Pogotowie, Pogotowie Energetyczne oraz Policja x2. Prawdopodobną przyczyną pożaru okazało się rozszczelnienie przewodu butli gazowej, przyczyny pożaru zbada specjalna komisja. Autor zdjęć: JOT OSP Zelów.

 •       W dniu 10 października b.r około godziny 19:20 zostaliśmy zadysponowani do pożaru mieszkania na ulicy Kilińskiego w Zelowie. W pożarze ucierpiała jedna osoba, której udzielona została kwalifikowana pierwsza pomoc i w stanie zagrożenia życia została przetransportowana do szpitala przez pogotowie ratunkowe.W akcji ratowniczo gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów x2, JRG Bełchatów x2, Policja x2 oraz Pogotowie Przyczyny pożaru bada policja. Autor zdjęć: JOT OSP Zelów

 •         W dniu 19 września b.r około godziny 12:00 zostaliśmy zadysponowani do groźnie wyglądającego wypadku dwóch pojazdów w Bujnach Szlacheckich w gminie Zelów. Z relacji świadków wynika, że poruszający się pojazdem marki BMW nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu poruszającemu się samochodem dostawczym marki Citroen. Siła uderzenia była tak duża, że samochód dostawczy podrzuciło i zepchnęło na betonowy płot, który został całkowicie zniszczony. Obaj kierowcy zostali zabrani do szpitala na badania. W akcji ratowniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostką OSP Bujny Szlacheckie JRG Bełchatów, Pogotowie i Policja. Powrót do jednostki o godzinie 17.00 Autor zdjęć: b24tv.pl,

 •          W dniu 20 sierpnia b.r 2019r. o godzinie 21:20 zostaliśmy zadysponowani do pożaru poszycia leśnego w miejscowości Pieńki Głupickie. Gdy dojechaliśmy na miejsce pożarem było objęte około 0,5 ha. Pomimo niekorzystnych warunków, pożar udało się szybko opanować. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami  OSP Drużbice x2  KSRG OSP Kocisze, OSP Bujny Szlacheckie JRG Bełchatów oraz Policja. Do bazy wracamy około godziny 23.00.  

   
   
 •          W dniu 17 sierpnia b.r około godziny 18.00 zostajemy zadysponowani do  pożaru poszycia leśnego w miejscowości Gucin w gminie Buczek, w spaleniu uległo około 30 arów poszycia leśnego. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami 2x JRG Łask, JRG Bełchatów, KSRG OSP Buczek, KSRG OSP Malenia, JOT OSP Zelów oraz OSP Karczmy. Do bazy wróciliśmy o godz. 20:00. 

 •      

        W dniach 18-19 lipca 2019 w ciągu tych dwóch dni nasza jednostka przez około 14 godzin brała udział w gaszeniu lasu w miejscowości Bogumiłów w gminie Kleszczów. Działania były utrudnione ze względu na ciężki dostęp do źródła pożaru, oraz to iż akcja odbywała się na podłożu torfowym. W działaniach brało udział kilkanaście jednostek z naszego powiatu. z gminy Zelów zostały zadysponowane jednostki: JOT OSP Zelów, OSP wypychów. Walka z ogniem trwała wczoraj do późnych godzin nocnych. Około północy gaszenie zostało przerwane. Dziś już od 5 rano działania zostały wznowione. Na miejsce wezwano samolot gaśniczy, który z powietrza próbował ugasić pożar. Spaleniu uległ blisko hektar poszycia leśnego.

 •  

       W Dniu 19 lipca b.r około godziny 6.50 zostajemy zadysponowani do wypadku drogowego w miejscowości Podlesie. Podczas manewru mijania w samochód osobowy uderzyło koło, które odpadło z samochodu ciężarowego. Kierowca i pasażer zostali przewiezieni do szpitala.  W akcji ratowniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami KSRG OSP Pożdżenice, JRG Bełchatów, JRG Łask, Pogotowie x2 oraz Policja x2.

   
 •  

     W Dniu 17 lipca b.r około godziny 12.35 zostajemy zadysponowani do  pożaru poszycia leśnego w Zelowie, w spaleniu uległo około 40 arów. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów x2, Policja oraz Służba leśna . Spaleniu uległo około 40 arów. Do bazy wróciliśmy kilka minut przed godziną 15.00

 •      
     W dniu 27.06.2019 o godzinie 12:45 zostajemy zadysponowani  ciężkim zastępem do pożaru gospodarstwa  w miejscowości Jawor w gminie Zelów. Po przybyciu na miejsce przystąpiliśmy do pomocy w gaszeniu całego obszaru podwórka, spaleniu uległa stodoła, obora i część budynku mieszkalnego. , pożar utrudniał silny wiatr oraz  brak wody w hydrantach. W zdarzeniu wzieli udział jednostki OSP z Wypychowa , Zelowa x2, Wygiełzowa, Sromutki, Kurowa, Drużbic, Szczercowa, Bełchatowa x3 oraz Policja i Pogotowie Energetyczne. Akcja trwała około 6 godzin.

 •    W dniu 11 czerwca b.r o godzinie 14:50 zostaliśmy zadysponowani do pożaru nieużytków na ul. Sportowej w Zelowie. Pożarem objęte było około 40m2 powierzchni. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostką JOT OSP Zelów x2. Dzisiejsza temperatura nie ułatwiała pracy strażakom. Źródło : JOT OSP Zelów  


 •    W Dniu 09 czerwca b.r około godziny 16.00 zostajemy zadysponowani do  zadymienia w okolicach stadionu na ulicy Piotrkowskiej w Zelowie. Po dojedzie na miejsce i rozpoznaniu okazało się, że pożarem objęte były palety z węglem.W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów x2 JRG, Bełchatów oraz Policja.

 •      W dniu 10 maja b.r o godzinie 13:45 zostajemy zadysponowani do neutralizacji plamy ropopochodnej na skrzyżowaniu dróg Żeromskiego z Kilińskiego w Zelowie. Po szybkim rozpoznaniu sytuacji i przekazaniu do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej zadysponowano kolejne pojazdy ze względu na wielkość i obszar zdarzenia oraz zagrożenie jakie stwarzało dla kierowców, które obejmowało główne ulice miasta od Żeromskiego, Kilińskiego i Sienkiewicza prawie do samej miejscowości Mauryców. W akcji uczestniczyliśmy wspólnie z KSRG OSP Pożdżenice, JOT OSP Zelów x2, KSRG OSP Kociszew, OSP Sromutka, JRG Bełchatów oraz Policja.  Autor zdjęć : JOT OSP Zelów  , KSRG OSP Pożdżenice.


 •     W dniu 14 kwietnia b.r chwilę przed godziną 11.00 zostajemy zadysponowani do pożaru kotłowni w budynku mieszkalnym przy ulicy Herbertowskiej w Zelowie. Po dojeździe na miejsce ogień obejmował całą kotłownię stwarzając duże zagrożenie rozprzestrzenienia się na budynek mieszkalny. Na szczęście pożar został w porę opanowany. Poszkodowana została jedna osoba,z  poparzeniami rąk została zabrana do szpitala. W akcji ratowniczo - gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów x2, JRG Bełchatów, KSRG OSP Pożdżenice oraz Pogotowie Ratunkowe i Policja. Autor zdjęć : JOT OSP Zelów 

 •    W dniu 06.04.2019 o godzinie 8:00 zostajemy zadysponowani do pożaru garażu, po dojechaniu na miejsce nasze prace polegały na częściowej rozbiórce elewacji oraz sprawdzeniu czy ogień nie rozprzestrzenia się pod nią, działania trwały 30 minut. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami OSP Bujny Szlacheckie, JOT OSP Zelów oraz PSP Bełchatów.

   

 •    W dniu 04.04.2019 br. Po godzinie 15.00 zostajemy zadysponowani do pożaru poszycia leśnego przy ulicy Wolności w Zelowie. Po wstępnych oględzinach stwierdzono, że objęte pożarem jest ok 0.5 ha poszycia leśnego. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów x2, KSRG OSP Pożdżenice, OSP Bujny Szlacheckie oraz Policja. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Autor zdjęć: JOT OSP Zelów

 •    25 października 2018 br około  godziny 12:35 zostajemy zadysponowani do uszkodzonej przez wiatr stodoły w miejscowości Bujny Szlacheckie w gminie Zelów, której stan zagrażał bezpieczeństwu ruchu. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na rozbiórce stodoły. W akcji uczestniczyliśmy wspólnie z JOT OSP Zelów.

 •      8 września 2018 br o godzinie 21:14 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w miejscowości Sromutka w gminie Zelów. W wypadku brały udział dwa samochody osobowe, jedna osoba została przetransportowana do szpitala. Najprawdopodobniej przyczyną kolizji było nie ustąpienie pierwszeństwa. W akcji ratowniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami 2x JRG Bełchatów, OSP Sromutka, 3x pogotowie oraz policja.Droga była całkowicie zablokowana nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

 •    Tuż około godziny 18.00  nasza jednostka została zadysponowana do pożaru w miejscowości Marszywiec w gminie Zelów. Wskutek pożaru zapaliło się pomieszczenie mieszkalne zajmowane przez jednego z mieszkańców wsi.

  (Autor filmu: b24tv.pl,reportaż przeprowadzony ze strażakiem z naszej jednostki, dh. Tomaszem Martyniakiem)

    Dzięki szybkiej reakcji świadków nie doszło do tragicznego wypadku. Mężczyzna pod wpływem alkoholu prawdopodobnie zasnął z papierosem i zaprószył ogień w zamieszkiwanym pomieszczeniu. Przechodzący obok mieszkańcy wsi zauważyli wydobywający się przez otwór okienny dym i szybko wyprowadzili na zewnątrz budynku mężczyznę. Po chwili na miejsce przyjechały 4 zastępy straży pożarnej (KSRG OSP Łobudzice, OSP Bujny Szlacheckie, JRG Bełchatów). Poszkodowany z oparzeniami został zabrany do szpitala w Bełchatowie gdzie została mu udzielona pomoc medyczna.

 •    Tuż przed godziną 11.00  nasza jednostka została zadysponowana do wypadku drogowego  w miejscowości Łobudzice przez Zelowem doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Chwilę grozy przeżył dzisiaj przed południem podróżujący samochodem osobowym w miejscowości Łobudzice, kiedy zobaczył nadjeżdżający na czołowe zderzenie ciągnik z naczepą. Najprawdopodobniej kierowca samochodu ciężarowego zasnął za kierownicą i zjechał na przeciwległy pas wprost na nadjeżdżającą osobówkę. Czołowego zderzenia udało się uniknąć. Samochód ciężarowy najpierw przetarł bok osobówki, następnie z impetem wjechał w pole, podciął słup  telegraficzny i zatrzymał się na drzewach w lesie. Kabina kierowcy była na tyle mocno zmiażdżona, że strażacy musieli użyć specjalistycznego sprzętu, by wydobyć kierowcę. Zarówno kierującemu samochodu ciężarowego jak i osobówki udzielono pomocy medycznej. Obaj w chwili zdarzenia byli trzeźwi. Przez kilkadziesiąt minut ruch na drodze wojewódzkiej w miejscowości Łobudzice był utrudniony.

 •    

    6 sierpnia 2018r o godzinie 4:45 zostajemy wezwani do wypadku w Łobudzicach. 21 letni kierowca Opel Vectra jadący z Zelowa w kierunku do Bełchatowa zauważył na drodze psa, którego próbował ominąć.W wyniku gwałtownego manewru pojazd zarzuciło, a następnie kierujący uderzył w stojące na poboczu drzewo, po czym pojazd obróciło na przeciwny pas, na szczęście nikt w tym czasie nie przejeżdżał ani również nie było na chodniku pieszego. Troje młodych osób zostały przewiezione do szpitala. Najprawdopodobniejszą przyczyną wypadku było zbyt szybka prędkość kierowcy Opla. Po dojeździe na miejsce nasze czynności polegały na udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz posprzątaniu nawierzchni drogi. Trzej młodzi mężczyźni w stanie stabilnym podróżujący samochodem, zostali przewiezieni do szpitala w Bełchatowie. W akcji ratowniczej oraz zabezpieczenia wypadku uczestniczyły: JRG Bełchatów, pogotowie x 2, policja x 3. Jest to już drugi wypadek w ostatnich trzech dniach, apelujemy o ostróżność na drogach. Polecamy artykuł jak zabezpieczyć miejsce wypadku oraz udzielić pierwszą pomoc przedmedyczną.

 •   Wczoraj w miejscowości Łobudzice po godzinie 17:00 doszło do zdarzenia drogowego. Jak podkreślają świadkowe tego zdarzenia – przyczyną kolizji było najprawdopodobniej nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Kierujący Fordem Mondeo 41-letni mieszkaniec Zduńskiej Woli nie dostosował się do znaku ustąp i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym samochodem marki Volvo, którym kierował 65-letni mieszkaniec Zelowa, na skutek czego Volvo uderzyło w ogrodzenie posesji. Do bełchatowskiego szpitala trafiła pasażerka Volvo. Obaj kierujący byli trzeźwi. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność.

  Aktualizacja OSP Łobudzice: W akcji ratowniczej udział wzięła nasza jednostka, pogotowie ratunkowe oraz policja.

  Źródło: materiał filmowy + zdjęcie oraz treść ebelchatow.pl

 •      W dniu 14 lipca b.r o godzinie 11:00 nasza jednostka została zadysponowana do usunięcia gniazda os w miejscowości Marszywiec w gminie Zelów. Do bazy wróciliśmy o  12:00.

 •    W dniu  9 lipca  lipca  br. o godzinie 15.00 zostaliśmy  zadysponowani do pożaru lasu w Petronelowie w gminie Buczek. W spaleniu uległo około 1 ha poszycia leśnego W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JRG Łask, OSP Malenia, OSP Buczek, JRG Bełchatów, OSP Wygiełzów, KSRG OSP Pożdżenice.

 •    W dniu 5.07.2018r. o godzinie 21.30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stodoły w miejscowości Podlesie w gminie Zelów. Spaleniu uległa stodoła oraz budynki gospodarcze a w nich m.in. traktor rolniczy, motocykl oraz maszyny rolnicze. W akcji gaśniczejuczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami OSP Wygiełzów, OSP Kurów, OSP Wypychów, KSRG OSP Pożdżenice, JOT OSP Zelów oraz JRG Bełchatów.  Do bazy wróciliśmy o 23.30.

     Dyżurny PSP w Bełchatowie zadysponował 10 zastępów straży pożarnej. Przybyli na miejsce pożaru strażacy mieli utrudnioną akcję gaśniczą ponieważ w hydrantach ciśnienie wody było zbyt małe żeby było można bezpośrednio korzystać z wody ppoż.

  Sprawa ciśnienia wody była wielokrotnie zgłaszana do urzędu gminy w Zelowie i spółki WodKan. Z relacji mieszkańców wynika, że od początku nie była przeprowadzona ani jedna kontrola stanu instalacji. Wodę do gaszenia strażacy musieli dowozić z pobliskiej miejscowości Lubiec.

  Ogień zagrażał znajdującym się w pobliżu zabudowaniom mieszkalnym. Właściciel ocenił wstępne straty na na ponad 100 tysięcy złotych. Spaleniu uległy dwa ciągniki, trzy motocykle i maszyny rolnicze.

  Na chwilę obecną nie wiadomo co było przyczyną pożaru.

  autor zdjęć b24tv.pl / opracowano na podstawie: b24tv.pl

   

 •  

    17 czerwca br. w niedzielne popołudnie o godzinie 17:00 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w miejscowości Zelówek. W zdarzeniu brały udział trzy auta osobowe. Prawdopodobnie kierowca skręcając w lewo do posesji wymusił pierwszeństwo na samochodzie nadjeżdżającym z naprzeciwka. 

     W wypadku pięć osób zostało poszkodowanych w tym dwoje dzieci. Jedna osoba została przetransportowana do szpitala Śmigłowcem LPR. To było drugie zdarzenie tego dnia w naszej gminie gdzie został zadysponowany śmigłowiec LPR. Udział w zdarzeniu braliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów x2,OSP Kociszew, PSP Bełchatów x3, PSP Łask, Policja x3, Zespół Ratownictwa Medycznego x2, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Z akcji ratowniczej do bazy wróciliśmy około godziny 18. Autor zdjęć: JOT OSP Zelów.

 •   O godzinie 14:40 zostaliśmy zadysponowani do pożaru poszycia leśnego na ul. Harcerskie w Zelowie. Spaleniu uległo ok. 20a. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z KSRG JOT Zelów oraz OSP Bujny Szlacheckie. (Autor zdjęć z pożaru: JOT OSP Zelów) Korzystając z okazji informujemy, iż już wkrótce udostępnimy obszerną relację zdjęciową oraz filmową z uroczystości obchodów 100-lecia powstania naszej jednostki.

 •  

     3 czerwca br. o godzinie 1:30 zostaliśmy zadysponowani dwoma zastępami do pożaru w naszej miejscowości, na ul. Słoneczną. Po dojechaniu na miejsce zastaliśmy trzy płonące ciągniki siodłowe wraz z naczepami.

    Najprawdopodobniej ogień pojawił się jednocześnie w trzech ciężarówkach. W akcji gaśniczej udział brało 10 jednostek, uczestniczyliśmy wspólnie z OSP Zelów x2, JRG Bełchatów, OSP Sromutka, OSP Bujny Szlacheckie, OSP Pożdżenice. Do jednostki wróciliśmy około godziny 3:30.

 •   W dniu 11.04.2018r. około godziny 19:49 zostaliśmy zadysponowani do poszukiwań osoby zaginionej w miejscowości Zelów. Nasza jednostka przeszukiwała lasy koło stacji Statoil. W akcji poszukiwawczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami KSRG OSP Pożdżenice, JOT OSP Zelow oraz JRG Bełchatów.


 •    W dniu 02.02.2018r. o godzinie 14:15 otrzymaliśmy zgłoszenie o "wyczuwalnym gazie" w bloku na ul. Żeromskiego w Zelowie. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu przy użyciu detektora gazów dozorca akcji zadecydował o ewakuacji mieszkańców. Na szczęście skończyło się tylko na strachu i przewietrzeniu mieszkania, w którym ulatniał się gaz.W akcji ratowniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów, JRG Bełchatów oraz jednym radiowozem Policyjnym. Warto zastanowić się nad zainstalowaniem odpowiednich czujników w mieszkaniu, które często ratują życie mieszkańców a przede wszystkim szybciej informują o 
  zagrożeniu.

 •    W dniu 15.01.2018r. około godziny 5:55 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego na ul. Chrobrego w Zelowie. Po dojeździe namiejsce i szybkim rozpoznaniu okazało się, że pożarem objęte zostało piętro budynku, a właściciel dzięki pomocy sąsiadów na czas ewakuował się z mieszkania. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów, KSRG OSP Pożdżenice, JRG Bełchatów oraz jednym radiowozem Policyjnym. Na szczęście poza stratami materialnymi nikt nie został poszkodowany. Akcja zakończyła się o godzinie 7.30.

  Źródło : JOT OSP Zelów

 •    W dniu 27.12.2017r. około godziny 7:45 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w miejscowości Podwody. Kierowca kierujący pojazdem nie zachował wystarczającej ostrożności względem warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w płot miejscowej Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Podwodach. Kierowca z obrażeniami został przewieziony do szpitala w Bełchatowie. W akcji ratowniczej oraz usuwaniu skutków powypadkowych uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami OSP Podwody, JRG Bełchatów, dwoma radiowozami Policyjnymi oraz Pogotowiem Ratunkowym. Apelujemy o ostrożność na drodze w okresie zimowym.

 •    W dniu 22.12.2017r. po raz kolejny opady śniegu przyczyniły się między innymi do wielu wypadków, oraz utrudnień w komunikacji. Nasza jednostka o godzinie 16.00 została zadysponowana do wypadku z udziałem dwóch pojazdów, w którym poszkodowana została kierująca pojazd osobowy starsza osoba. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i rozwagi na drogach w tym trudnym dla kierowców okresie. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami OSP Bujny Szlacheckie, JRG Bełchatów, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe.

 •    To była pracowita noc również dla nas, w przeciągu jednej nocy wyjeżdżaliśmy kilka  razy  do powalonych drzew przez nadmierną ilość opadów śniegu. Około godziny 23 udaliśmy się do pochylonych oraz powalonych drzew na ulice Patyki. O godzinie 23:30 udaliśmy się do powalonego drzewa w naszej miejscowości ( przed Wygodą ). O godzinie 1 zostaliśmy zadysponowani wspólnie z jednostką z OSP Podwody do powalonych drzew na drodze Wygoda - Marszywiec.

     Ostry początek zimy dał się we znaki mieszkańcom powiatu bełchatowskiego oraz okolicznych miejscowości. Wiele połamanych drzew, kilkadziesiąt tysięcy odbiorców bez prądu i liczne kolizje drogowe. To bilans pierwszego w tym roku ataku zimy.

    Pierwszy atak zimy zaczął się wczoraj. Pierwsze wyłączenia prądu zostały odnotowane w godzinach wieczornych. Jak podaje PGE dziś na godzinę 10 w województwie łódzkim bez dostaw energii elektrycznej pozostaje ok. 80 tys. odbiorców. Najwięcej wyłączeń występuje na terenie działania Rejonów Energetycznych: Bełchatów, Piotrków, Tomaszów i Żyrardów. Na terenie powiatu bełchatowskiego najgorsza sytuacja jest w Bełchatowie Kleszczowie, Klukach, Szczercowie i Drużbicach.W Bełchatowie sparaliżowane zostały szkoły - brak prądu w wielu przypadkach uniemożliwia prowadzenie zajęć. Strażacy interweniowali wiele razy. W gminie Zelów w nocy było kilka wyjazdów do powalonych drzew na ulice. Bardzo zła sytuacja jest również w gminie Kamieńsk. Tam sparaliżowane jest całe miasto. Zamknięte sklepy, urzędy, instytucje z powodu braku prądu. Ekipy PGE cały czas pracują nad naprawieniem usterek. Trzeba się uzbroić w cierpliwość. Naprawy mogą potrwać nawet kilkanaście godzin. Jak informuje PGE: "W celu jak najszybszego przywrócenia zasilania do wszystkich odbiorców w terenie pracują brygady techniczne PGE Dystrybucja i z firm zewnętrznych. Zapewniamy, że ekipy energetyków będą pracować bez przerwy, aż do usunięcia wszystkich awarii." 

  Źródło: zelow.bai.pl / OSP Łobudzice


 •    Strażacy przypominają o czyszczeniu kominów. Problem palących się sadzy w kominach jest duży. Często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie czadem.

     26 listopada w gminie Zelów strażacy walczyli z wypalaniem się sadz w kominie. W tym przypadku na szczęście nie doszło do pożaru domu. Nikt również nie został poszkodowany. 
  Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad). Gdy już dojdzie do podtrucia tlenkiem węgla natychmiast musimy przystąpić do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy.  

  Źródło: zelow.bai.pl

 •    W dniu 24.11.2017r. kilka minut przed godziną 13.00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Marszywiec w gminie Zelów. Do akcji udaliśmy się dwoma zastępami po przyjechaniu na miejsce ogień zajmował jeden pokój oraz część stropu. Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez mieszkańca, który nie zauważył i opuścił budynek. Na szczęście zostały poniesione straty materialne,w akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów, JRG Bełchatów oraz Pogotowie energetyczne.

 •    W dniu 14 października 2017r. przed  7.00 godziną zostajemy zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego na ul. Sikorskiego w Zelowie. Po przybyciu na miejsce i rozpoznaniu stwierdzono że pożarem objęta jest kotłownia. Można mówić o dużym szczęściu mieszkańców, którzy w porę dostrzegli pożar a bliskość położenia jednostki w znacznym stopniu przyczyniła do ograniczenia rozwoju pożaru. Patrząc na ilość zgromadzonego materiału palnego nie trudno wyobrazić sobie co by było gdyby działania straży pożarnej podjęte były 5-10 minut pózniej. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów, JRG Bełchatów oraz KSRG OSP Pożdżenice.

 •   Do wypadku doszło 13 października w godzinach wieczornych w miejscowości Grębociny w gminie Zelów. Zderzyły się dwa samochody osobowe marki Mercedes i Seat. Prawdopodobną przyczyną wypadku było wymuszenie pierwszeństwa przez jednego z kierowców. Mężczyzna skręcając z drogi podporządkowanej doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym mercedesem, za kierownicą którego siedział 33-letni bełchatowianin. . W wypadku nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Pijany kierowca spowodował kolizję, złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i aby uniknąć kary, chciał wręczyć zelowskim policjantom łapówkę. Okazało się, że mężczyzna kierujący Seatem, miał 2,5 promila alkoholu w organizmie, dodatkowo mieszkaniec gminy Zelów miał już wcześniej  orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyzna zaproponował policjantom 10 tysięcy złotych w zamian za odstąpienie od dalszych czynności, bo jak tłumaczył, wkrótce zostanie ojcem. Policjanci propozycji nie przyjęli, a o całym zdarzeniu powiadomili oficera dyżurnego bełchatowskiej komendy. 

     33-letni mężczyzna został zatrzymany. Odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, złamanie sądowego zakazu kierowania oraz za próbę skorumpowania funkcjonariuszy, Grozi mu nawet do 10  lat pozbawienia wolności. 

 •  
     W dniu 9.10.2017r o godzinie 21.00 zostaliśmy zadysponowani do wypadku  w miejscowości Sromutka w gminie Zelów. W zdarzeniu brały udział samochody osobowe marki Opel i Skoda. Przyczyną zderzenia było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu przez kierowcę Opla. Siła uderzenia była tak silna, że samochody wjechały w płot. Na miejscu pojawiła się policja, oraz karetka pogotowia.
  Na szczęście nikt nie został ranny. Ucierpiały samochody oraz płot, który został zniszczony w wyniku uderzenia. 30-letni kierowca Opla został ukarany mandatem w wysokości trzystu złotych punktów karnych oraz dwunastu  punktów karnych.(źródło .zelow.bai.pl, zdjęcie OSP Łobudzice).

 •    
     W dniu 6.10.2017r. około godziny 17.00 zostaliśmy zadysponowani do powalonych drzew w miejscowości Kolonia Łobudzice w gminie Zelów. Na drodze leżało kilkanaście drzew na odcinku Kolonia. Łobudzice - Ostoja.

 •  
     W dniu 6 października br. chwilę po godzinie 11.00 zostaliśmy zadysponowani do powalonego drzewa na jezdnie w miejscowości Zalesie w gminie Zelów. Po odblokowaniu drogi zostaliśmy zadysponowani do miejscowości Bujny Księże gdzie drzewo było pochylone na dom.

 •   W dniu 5.10.2017r. po godzinie 20:30 zostaliśmy zadysponowani do zerwanej linii przy budynku mieszkalnym w gminie Zelów. To pierwsze zgłoszenie po przejściu wiatrów. Apelujemy o ostrożność.

 •   W dniu 5.09.2017r. około godziny 8.40 zostaliśmy zadysponowani do pożaru warsztatu samochodowego zajmującego się instalacją LPG w samochodach osobowych przy ul Żeromskiego w Zelowie. Przyczyną pożaru było rozprzestrzenienie się ognia z pieca, którym ogrzewano zakład. W pobliżu znajdują się inne zakłady, na szczęście ogień nie przeniósł się na pobliskie zakłady, oraz nikomu nic się nie stało. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów oraz  JRG Bełchatów.

 •   W dniu 20.07.2017 około godziny 9:35 nasza jednostka została zadysponowana do usunięcia plamy ropopochodnej w miejscowości Kurów w gminie Zelów. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami KSRG OSP Pożdżenice oraz OSP Kurów.

 •   W dniu 19.07 po godzinie 22.00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru sterty słomy w miejscowości Bujnach Szlacheckich. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów, OSP Bujny Szlacheckie oraz JRG Bełchatów. Nie wiadomo co było przyczyną pożaru. Możliwe, że pożar był skutkiem podpalenia słomy. W dniu dzisiejszym nasza jednostka miała dwa wyjazdy pierwszy do neutralizacji plamy ropopochodnej, drugi do powalonego drzewa.

 •   W dniu 5.07.2017r. Około 18:20-19:40 zostaliśmy zadysponowani do pożaru gaszenia sterty słomy w miejscowości Walewice. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami KSRG OSP Pożdżenice, OSP Wypychów oraz JRG Bełchatów.  

 •   W dniu 28.06.2017r. O godzinie 19:38 podczas przechodzącej nad okolicą burzy udajemy się do pożaru stodoły w miejscowości Kolonia Ostoja w gminie Zelów. Przyczyną pożaru było uderzenie pioruna, po przybyciu na miejsce cały budynek był objęty pożarem. Maszyny, zboża oraz wszystkie rzeczy znajdujące się w środku uległy spaleniu, uszkodzona została również elewacja budynku mieszkalnego, który znajdował się w pobliżu. Pierwsze działania strażaków polegały na obronie budynku mieszkalnego, którego elewacja zajęła sie ogniem oraz udzieleniu pomocy poszkodowanym osobom. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów, OSP Bujny Szlacheckie, KSRG OSP Kociszew, JRG Bełchatów oraz Karoteka i Policja.  Akcja ze względu na silne zadymienie, oraz inne czynniki nie sprzyjające strażakom trwała do godziny 24:00.

 •    W dniu 28.06.2017 15 minut po godzinie drugiej w nocy dostajemy wezwanie do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Grębociny w gminie Zelów. Po przybyciu na miejsce okazało się, że pożarem jest już objęta połowa budynku wraz z oborą znajdującą się obok niego. Właściciele obudzeni przez dym w porę ewakuowali siebie, oraz zwierzęta z zagrożonego pożarem budynku. Wraz z przybywającymi na miejsce strażakami szybko udało nam się opanować pożar. Nikomu nic się nie stało, jedynie właściciele ponieśli ogromne straty materialne. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami KSRG OSP Pożdżenice, JOT OSP Zelów, OSP Wypychów, JRG Bełchatów oraz Pogotowie Energetyczne. Powołali Przedstawicieli zarządzania kryzysowego z Urzędu Gminy Zelów.