(Autor zdjęć: Parafia Rzymskokatolicka pw. świętego Wawrzyńca w Łobudzicach)

   Tradycyjnie już co rok strażacy z Parafii Rzymskokatolickiej św. Wawrzyńca w Łobudzicach wspólnie będą uczestniczyć podczas obchodów świąt Wielkiej Nocy. Wielki Czwartek jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Pierwszego dnia Triduum Paschalnego.  Jak co roku strażacy ubrani w mundury galowe lub koszorowa zgodnie z celebrą obowiązującą w Wielki Piątek, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu nad Grobem Pańskim, rozpoczną wartę przy grobie Chrystusa do późnych godzin wieczornych. W Wielką Sobotę strażacy z pięciu jednostek z parafii również rozpoczną wartę przy Grobie Pańskim, która będzie pełniona w godzinach 7:00 do 21:00.

  Zwyczaj błogosławienia pokarmów jest jednym z obrzędów liturgii Wielkiej Soboty. Poniżej godziny święcenia pokarmów. Święcenie pokarmów w kościele godz.: 8.00 , 8.30 i 9.00

Święcenie w sołectwach:
- OSP Sromutka – 9.30

- Grębociny – 9.40
- OSP Podwody – 9.50
- Wola Kruszyńska 18 – 10.00
- Różniatowice - 10.20
- OSP Bujny Szlacheckie - 10.30
- Bujny Księże - 10.40

   W niedzielny poranek wielkanocny w wielu kościołach zabiją dzwony, mimo wczesnej pory z gromadzi się rzesza ludzi, a wokół kościoła wyruszy procesja rezurekcyjna z asystą naszych jednostek OSP. ”Rezurekcja (z łac. resurrectio – zmartwychwstanie) to zazwyczaj odbywające się w niedzielę o godz. 6 rano, uroczyste nabożeństwo w Kościele Katolickim połączone z procesją. Jej celem jest obwieszczenie światu dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa”.

ZELÓW